ភ្នំពេញ៖ ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានច្រាន​ចោល​ការ​ចាត់​​ចំណាត់ថ្នាក់​នៃ​ការអប់រំ​ឆ្នាំ ២០២៥​ នាពេល​ថ្មីៗ​នេះ ពី​សំណាក់ World Population Review ដែល​បានដាក់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ឱ្យ​ស្ថិតនៅ​លំដាប់​ទី ១២០​ ក្នុងចំណោម ២០៣ ​ប្រទេស​​ជុំវិញ​ពិភពលោក​។
ក្រសួង​ចាត់ទុកថា ការចាត់​ចំណាត់ថ្នាក់​នេះ​មិនទាន់​ត្រូវបាន​ធ្វើឡើង​តាមបែប​វិទ្យាសាស្ត្រ និង​អាច​ទទួលយកបាន​នៅឡើយ នៅក្នុង​ការប្រៀបធៀប ឬ​ការចាត់​ចំណាត់ថ្នាក់​នៃ​ការអប់រំ​។
ក្រសួង​បាន​បង្ហាញ​ឱ្យដឹងថា​​ក្នុង​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​ថ្ងៃទី​៣១ ខែមីនា​នេះថា​៖ «​ការចាត់​ចំណាត់ថ្នាក់​អប់រំ​របស់ World Population Review បាន​ធ្វើឡើង​តាមរយៈ​ការស្ទង់មតិ មនុស្ស​រាប់ពាន់នាក់​នៅ​ទូទាំង ៧៨ ប្រទេស បន្ទាប់មក​ដាក់​ចំណាត់ថ្នាក់​ប្រទេស​ទាំងនោះ ដោយ​ផ្អែក​លើ​ការឆ្លើយតប​នៃ​ការស្ទង់មតិ​នេះ​»។
ក្រសួង​បាន​បន្ដថា​៖ «​ការស្ទង់មតិ​ផ្នែក​អប់រំ​បាន​ផ្តោតលើ​ចំណុច ៣ រួមមាន​៖ ប្រព័ន្ធ​អប់រំសាធារណៈ​ដែល​ត្រូវបាន​អភិវឌ្ឍ​យ៉ាង​ល្អ​ ការចូល​រៀន​នៅ​សកល​វិទ្យាល័យ​នៅ​ទីនោះ និង​ការអប់រំ ប្រកបដោយ​គុណភាព​ខ្ពស់​»។
ការផ្លាស់ប្តូរឌីជីថលគឺជាការផ្តោតសំខាន់មួយ ដោយរដ្ឋាភិបាលបានតម្រឹមកំណែទម្រង់អប់រំជាមួយនឹងគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ចសង្គមឌីជីថលរបស់ខ្លួនសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២១-២០៣៥។ រូបថត ភ្នំពេញប៉ុស្ដិ៍
​ការវាយតម្លៃ​របស់ World Population Review ដែល​ប្រើ​ប្រាស់​វិធីសាស្ត្រ​នៃ​ការចាត់​ចំណាត់ថ្នាក់​អប់រំ​ផ្អែកលើ​ការស្ទង់មតិ និង​យល់ឃើញ​ជា​សាធារណៈ បាន​បង្ហាញថា ប្រទេស ទី​ម័​រ​ខាងកើត មាន​ចាត់​ចំណាត់ថ្នាក់​អប់រំ​​ប្រសើរ​ជាង​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី ឡាវ​ប្រសើរ​ជាង ប្រទេស​ថៃ។
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា​របស់​កម្ពុជា បាន​ឱ្យ​ដឹងថា ការ​វាយតម្លៃផ្អែកលើ​ការ​ស្ទង់មតិ​ និង​ការ​យល់​ឃើញ​របស់​សាធារណៈជន​ ​កំពុង​ត្រូវបាន​ពិនិត្យ និង​ច្រានចោល​ដោយ​ក្រុម​ជំនាញ​របស់​ប្រទេស​មួយចំនួន ផងដែរ។
ប្រទេស​ឡាវ​មិនទាន់បាន​ចូលរួម​ក្នុងរ​ង្វា​យ​តម្លៃ​អន្តរជាតិ PISA ហើយ​ប្រទេស​ថៃ បាន​ចូលរួម​ពេញលេញ និង​មាន​សាកលវិទ្យាល័យ​ជាច្រើន​ដែលមាន​ការទទួលស្គាល់​ទាំង​កម្រិត​តំបន់ និង​អន្តរជាតិ​។
ក្រសួង​បានបញ្ជាក់ថា៖ «ប្រទេស​ឡាវ និង​ទី​ម័​រ​ខាងកើត មិនមាន​ភាពល្អប្រសើរ​ជាង​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ប្រទេស​ថៃ នៅឡើយ​ទេ ទាំង​ការអប់រំ​ចំណេះ​ទូទៅ និង​ឧ​ត្ត​មសិ​ក្សា»។​
សិស្សសាលាបឋមសិក្សាស្វាយជ្រំសិក្សាក្នុងថ្នាក់រៀននៅខេត្តស្វាយរៀង ថ្ងៃទី១៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣។ Yousos Apdoulrashim
ការ​ចាត់​ចំណាត់​ថ្នាក់​អប់រំ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​នេះ ផ្ដោតលើ​ទិន្នន័យ​ឆ្នាំ​២០២២ ដែលមាន​អត្រា​អក្ខរកម្ម​ជាង ៨០​ភាគរយ​។
យោង​តាម​ក្រសួង​អប់រំ​កម្ពុជា បាន​បង្ហាញថា ជា​លក្ខណៈ​វិទ្យាសាស្ត្រ ការ​ចំណាត់ថ្នាក់​អប់​រំជា​លក្ខណៈ​អន្តរជាតិ ត្រូវធ្វើឡើង​ដោយ​ពិនិត្យ​លើក​ត្តា​ជាច្រើន។
បន្ទាប់ពី​ការធ្វើកំណែទម្រង់​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា ទុតិយភូមិ​នៅ​ឆ្នាំ ២០១៤ ជាមួយ​លទ្ធផល​ប្រឡង​ជាប់​រង្វង់ ៤០ភាគរយ សិស្ស​នៅ​គ្រប់​កម្រិត​បាន​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​រៀនសូត្រ និង​លទ្ធផល​នៃ​ការប្រឡង បានល្អ​ប្រសើរ​ជា​បន្តបន្ទាប់ ដោយ​​នៅ​ឆ្នាំ ២០២៤ បេក្ខជន​ប្រឡង​ជាប់​បាន​កើន​ដល់ ៧៩ភាគរយ​ និង​​ទទួលបាន​និទ្ទេស A មាន​ចំនួន ២​២២៥ នាក់។​
​កម្ពុជា​សម្រេចបាន​អត្រា​ពិត​នៃ​ការសិក្សា​នៅ​បឋមសិក្សា​កើនឡើង​ពី ៩៨,២ភាគរយ​ ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា​២០១៣-២០១៤ ដល់ ៩៩,៦ភាគរយ​ ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២៣-២០២៤។
អត្រា​រួម​នៃ​ការសិក្សា​នៅ​មធ្យមសិក្សា​បឋមភូមិ​បាន​កើន​ពី ៥៥.១ភាគរយ​ ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា ២០១៣-២០១៤ ដល់ ៧៥,២ភាគរយ​ ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា ២០២៤-២០២៥​។
អត្រា​រួម​នៃ​ការសិក្សា​នៅ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​បាន​កើន​ពី ២៦ភាគរយ​ ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា ២០១៣-២០១៤ ដល់ ៤៤,៣ភាគរយ​ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា ២០២៤-២០២៥​។ អត្រា​រួម​នៃ​ការសិក្សា​នៅ ឧ​ត្ត​ម​សិក្សា​បាន​កើនឡើង​ពី ៩,៩ភាគរយ​ ក្នុង​ឆ្នាំ ២០១៣ ដល់ ១៩,១ភាគរយ​ ក្នុង​ឆ្នាំ ២០២៤​។
សិស្សានុសិស្សនៃអនុវិទ្យាល័យមោងឬស្សី ខេត្តបាត់ដំបង ប្រមូលផ្ដុំគ្នានៅក្រៅកន្លែងថ្មី ដើម្បីគោរពភ្លេងជាតិ។ រូបថត សហការី
ក្រសួង​អប់រំ​បាន​ឱ្យដឹងថា​៖ «​បច្ចុប្បន្ន ប្រទេស​មួយចំនួន ដែលជា​សមាជិក​អាស៊ាន​មាន​អត្រា​រួម​នៃ​ការសិក្សា​នៅ​បឋមសិក្សា​ទាប​ជាង ១០០​ភាគរយ និង​មាន​អត្រា​រួម​នៃ​ការសិក្សា​នៅ​មធ្យមសិក្សា​ទាប​ជាង ៧០​ភាគរយ​នៅឡើយ​»។
បច្ចុប្បន្ន សាលារៀន​ជំនាន់​ថ្មី និង​វិទ្យាល័យ​ធនធាន បាននិងកំពុង​ដើរតួនាទី​យ៉ាង សកម្ម​ក្នុង​ការជំរុញ​ការអប់រំ​ស្គម (STEM) តាមរយៈ​ការអនុវត្ត​ពិសោធន៍​វិទ្យាសាស្ត្រ នៅក្នុង​បន្ទប់ ពិសោធន៍​វិទ្យាសាស្ត្រ បន្ទប់ ICT បន្ទប់​ពហុ​បំណង និង​បណ្ណាល័យ​សតវត្ស​ទី​២១ និង​ការជួយ​គាំទ្រ វិទ្យាល័យ​បណ្តាញ​ដទៃទៀត​។
ក្រសួង​បាន​ដក​ស្រង់ប្រភព​៖ មូល​ទិន្នន័យ​ស្តុ​ប​ពីស ដោយ​បាន​ឱ្យ​ដឹង​ ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក ចំនួន​៣៣ ប្រទេស​កម្ពុជា​ឈរ​នៅ​លេខ​រៀង​ទី ២៣ ខណៈ​ថៃ​ឈរ​នៅ​លេខ​រៀង​ទី ១០ មី​យ៉ាន់​ម៉ា លេខ​រៀង​២៤ និង​ឡាវ​លេខ​រៀង​ទី ២៨។
ករណី​ស​ន្ទ​ស្ស​ន៍ន​វា​​នុ​វត្ត​ន៍​សកល​កម្ពុជា​ឈរ​នៅ​លេខ​រៀង​ទី ២១ ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​ទាប​ចំនួន ៣៨ ប្រទេស ខណៈ​ឡាវ​ឈរ​នៅ​លេខ​រៀង​ទី ២៥ និង​មី​យ៉ាន់​ម៉ា​ឈរ​នៅ​លេខ​រៀង​ទី ៣៦​។ ដោយឡែក ថៃ​ឈរ​នៅ​លេខ​រៀង​ទី​៥ ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិត​ខ្ពស់ (៣៤ ប្រទេស​)​។
ក្រសួង​បាន​បញ្ជាក់ថា​៖ «​​ជារួម ក្នុង​រយៈពេល ១០ ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយនេះ វិស័យ​អប់រំ​សម្រេចបាន​វឌ្ឍនភាព​ទាំង​បរិមាណ និង គុណភាព​។ ទោះយ៉ាងណា​ក៏ដោយ បញ្ហា​ប្រឈម​នៅតែមាន​ដែល​ទាមទារ​ឱ្យ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​គ្រប់រូប​ធ្វើការ​រួមគ្នា ដើម្បី​បន្ត​ពង្រឹង​ប្រព័ន្ធ​អប់រំ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​បន្ថែមទៀត​»។
ប្រទេសមាន​វិស័យល្អបំផុត​ចេញពីការ​ស្ទង់មតិនេះ បាន​បង្ហាញថា ប្រទេស កូរ៉េខាងត្បូង ដាណឺម៉ាក ហូឡង់ បែលហ្សិក ស្លូវេនី ជប៉ុន អាល្លឺម៉ង់ ហ្វាំងឡង់ ន័រវេស និង​អៀរឡង់ ខណៈ​ប្រទេស​អន់បំផុត​ទាំង ៣ គឺ អាន់ដូរ៉ា ស៊ូដង់​ខាងត្បូង និង​សូម៉ាលី៕