ផ្នែក​ឯកជន​ក្នុង​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ បាន​លើកឡើង​ថា «តេ ទឹកពុះ និង​ខ្នងផ្សារ» គឺ​​រមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍​ធម្មជាតិ​ដ៏មាន​សក្តានុពល​ដែល​នឹង​​ជួយលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាសហគមន៍ក្នុងមូលដ្ឋានឱ្យកាន់តែមានភាពរីកចម្រើន បន្ទាប់​ពី​លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត បាន​សម្រេចផ្តល់​សិទ្ធិ​ឱ្យ​ប្រជាសហគមន៍មូលដ្ឋានធ្វើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​។
លោក  ហ៊ុន​ ម៉ាណែត​ កាលពីថ្ងៃទី៨ ខែមីនា បានធ្វើដំណើរថ្មើរជើងឡើងខ្នងផ្សារ ជាមួយថ្នាក់​ដឹក​នាំ​រដ្ឋាភិបាល និង​អាជ្ញាធរ​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ព្រម​ទាំង​បាន​ប្រកាស​មិនអនុញ្ញាតឱ្យមានការវិនិយោគពីវិស័យឯកជននៅ​តំបន់នោះ​ឡើយ ពោលគឺទុក​ឱ្យសហគមន៍អាចរកចំណូល​ពី​ដំណើរ​ទេសចរណ៍​របស់​ភ្ញៀវ​ទៅ​កម្សាន្ត​។
លោក​បាន​បន្ថែម​ថា ការវិនិយោគចំគោលដៅ នឹងជួយឱ្យប្រជាសហគមន៍​ផ្លាស់ប្តូរជីវភាព​ក្រោយទទួលបានទេសចរច្រើន។ កន្លង​មក​មាន​ក្រុមហ៊ុន​​មួយ​ចំនួន​ចង់វិនិយោគលើ​ការ​កសាង​ផ្លូវ និង​កន្លែង​ស្នាក់នៅ​តំបន់​ទេសចរណ៍​ធម្មជាតិ​ទាំង​អស់​នោះ​​។
លោកបាន​ថ្លែង​ថា៖«ពេលយើងពិនិត្យជាក់ស្តែង វាអត់សមស្រប។ ទុកកន្លែងហ្នឹង ឱ្យសហគមន៍ធ្វើទៅ។ ​ប្រសិនបើសហគមន៍​មិនមានសមត្ថភាពធ្វើការ គឺត្រូវបង្រៀនសហគមន៍ឱ្យចេះរកស៊ី។ កុំធ្វើការជំនួសសហគមន៍។ កុំធ្វើការជំនួសសហគមន៍ ត្រូវបង្រៀនសហគមន៍ឱ្យចេះរកស៊ី និង​កុំត្រឹមបង្កើតការងារ។ កន្លែងណាសហគន៍គាត់ចេះរកស៊ី ត្រូវបង្រៀនគាត់​​ ជួយគាត់បង្កើនសមត្ថភាពឱ្យចេះធ្វើធុរកិច្ច»។
ប្រធានសមាគមទេសចរណ៍អាស៊ី បាស៊ីហ្វិក(PATA) លោក ធួន ស៊ីណាន បាន​ប្រាប់​ភ្នំពេញ​ប៉ុស្តិ៍​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១ ខែ​មេសា ថា ​«តេ ទឹកពុះ និង​ខ្នងផ្សារ» គឺ​ជា​រមណីយដ្ឋានដ៏​មាន​សក្តានុពល​​សម្រាប់​វិស័យ​ទេសចរណ៍​នៅកម្ពុជា ដោយ​នៅ​ទីនោះមាន​ធនធាន​ធម្មជាតិ​​ស្រស់បំព្រង​ រួម​ជា​មួយ​នឹង​បរិស្ថានដ៏​ល្អទៀត​ផង។
ទីតាំង​ទាំង ២ ប្រៀប​បាន​ទៅ​នឹង​ឋានសួគ៌នៅ​ក្នុង​រឿង​ព្រេង​ដែល​មាន​សម្រស់​ធម្មជាតិ​ល្អ​មិន​អាច​រៀបរាប់​បាន​។
លោក​បន្ត​ថា ការ​សម្រេច​របស់​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្នុង​ការ​ផ្តល់សិទ្ធិ​​ឱ្យ​ប្រជាជន​នៅ​មូលដ្ឋាន​ធ្វើ​ជា​ម្ចាស់​ដើម្បី​រៀបចំកញ្ចប់ទស្សនកិច្ច​ទៅ​ទីនោះ នឹងចូល​រួម​ចំណែក​ក្នុង​ការ​លើក​កម្ពស់​កម្រិត​ជីវភាព​របស់​ប្រជាសហគមន៍​ឱ្យ​កាន់​តែ​ប្រសើរ​។
លោក​អះអាង​ថា៖​«តេ ទឹកពុះ និង​ខ្នងផ្សារ គឺ​ប្រៀបបាន​ទៅ​នឹង​ដុំ​ពេជ្រ​មួយ​ដែល​គេមើល​រំលងកាល​ពី​ពេល​កន្លង​មក​។ តាម​ពិត​ទៅទីតាំង​ទាំង ២ គឺ​មាន​សារៈ​សំខាន់​ និង​សក្តានុពល​យ៉ាង​ខ្លាំង​សម្រាប់​វិស័យ​ទេសចរណ៍»។​
កាល​ពី​ថ្ងៃទី២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ លោក ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងទេសចរណ៍ រួមជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំនិងមន្ត្រីជំនាញក្រសួងទេសចរណ៍​ ព្រម​ទាំង​​តំណាងផ្នែកឯកជនក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ដូច​ជា សមាគមទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍កម្ពុជា​(CATA) សហព័ន្ធទេសចរណ៍កម្ពុជា​(CTF) សមាគមទេសចរណ៍អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (PATA) និងក្រុមហ៊ុនវីរៈប៊ុនថាំ ក៏​បានចុះ​ទៅ​ពិនិត្យស្ថានភាពជាក់ស្តែងនៅរមណីយដ្ឋានធម្មជាតិខ្នងផ្សារ និង​តេ ទឹក​ពុះ​ផងដែរ។
គោល​បំណង​ក្នុង​ការ​ចុះ​ទៅ​ទីតាំង​ទាំង ២ ខាង​លើ គឺ​ដើម្បីពិនិត្យលទ្ធភាពក្នុងការរៀបចំកញ្ចប់ទស្សនកិច្ចទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរឱ្យមកទស្សនាឱ្យបានច្រើនដើម្បីជួយលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាសហគមន៍ក្នុងមូលដ្ឋានឱ្យកាន់តែមានភាពរីកចម្រើន។
បើ​យោងតាម​គេហទំព័រ https://demo.cambodia.gov.kh/ «តេ ទឹកពុះ» គឺ​ជាតំបន់មួយមានទឹកក្តៅផុសចេញពីដី មានបន្ទាត់ផ្ចិតប្រវែង ១០០ម៉ែត្រ។ ផ្ទៃទឹកខាងក្រៅ មានទំហំ ៨០ម៉ែត្រការ៉េ​ដែលចេញមកពីប្រភពចំនួន​ ៦ និងមានក្លិនដូចស្ពាន់ធ័រ និងថ្មកំបោរ និងមានសីតុណ្ហភាពទឹក ៧០អង្សាសេ។
អ្នកភូមិទីនោះ ភាគច្រើន​ជាជនជាតិសួយ ដែលពួកគេ​ជឿថាទឹកក្តៅនេះ​ស័ក្តិសិទ្ធ សម្រាប់ព្យាបាលជំងឺគ្រប់ប្រភេទ និងជំងឺស្បែកផ្សេងៗ ពិសេសអ្នកភូមិ​ជឿថា លាងមុខ​ជាមួយទឹក​ក្តៅនេះ នឹងនាំមកនូវសំណាងល្អ។
ភ្ញៀវទេសចរដែលទៅកម្សាន្តនៅទីនោះ អាចទស្សនាវប្បធ៌មទំនៀមទម្លាប់ ប្រពៃណី និងការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជននៅទីនោះ និងទស្សនារបាំរបស់ជនចាតិសួយ និងរបាំផ្សេងៗទៀត។ តេ ទឹកពុះ មាន​ទីតាំង​ស្ថិត​ក្នុង​ស្រុកឱរ៉ាល់ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ។
ចំណែក​ «ខ្នងផ្សារ» គឺជាតំបន់មួយដែលសំបូរទៅព្រៃឈើក្រាស់ ជ្រលងភ្នំខ្ពស់ៗ មានវាលស្មៅដ៏ស្រស់ស្អាត និងសម្បូរទៅដោយសត្វព្រៃកម្រជាច្រើនប្រភេទ។ខ្នងផ្សារ គឺជាឋានសួគ៌ធម្មជាតិប្រសព្វមុំបីភ្ជាប់ខេត្តបី កំពង់ស្ពឺ កោះកុង និងពោធិ៍សាត់ភាគនិរតីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងជាតំបន់ចាប់អារម្មណ៍ខ្លាំងពីសំណាក់ភ្ញៀវទេសចរជាតិនាដើមឆ្នាំ ២០២០៕