ប្រទេស​លុចសំបួ ​ផ្ដល់​ជំនួយ​ឥត​សំណង​ក្នុង​ទឹក​ប្រាក់ ២​លាន​អឺរ៉ូ ឬ​ប្រមាណ​២,១៦​លាន​ដុល្លារ​សម្រាប់​គាំទ្រ​គម្រោង​បោស​សម្អាត​មីន​ដើម្បី​លទ្ធផល ដែល​ជា​គម្រោង​គ្រប់គ្រងរួម​គ្នា​ដោយ​អាជ្ញាធរ​មីន និង អង្គការ​ UNDP ក្នុង​ការ​កិច្ច​ការ​បោស​សម្អាត​មីន​នៅ​កម្ពុជា។​
ជំនួយ​ឥត​សំណង​នេះ​ត្រូវ​បាន​ប្រគល់​​នៅ​ថ្ងៃ​ទី១ ខែមេសា​នេះ​ ក្រោម​វត្តមាន​របស់​​ទេសរដ្ឋមន្ត្រី លី ធុជ អនុប្រធានទី១​នៃ​អាជ្ញាធរ​មីន​ និង​ព្រះអង្គម្ចាស់ Guillaume Jean Joseph Marie រជ្ជទាយាទ​នៃ​ប្រទេស​លុចសំបួ។
លោក លី ធុជ ទេសរដ្ឋមន្ត្រី និង​ជា​អនុប្រធាន​ទី១​នៃ​អាជ្ញាធរ​មីន បាន​ថ្លែង​ថា ជំនួយ​ឥត​សំណង​នេះ​នឹង​ជួង​ពង្រឹង​ដល់​ភាព​ជោគជ័យ​លើ​សកម្មភាព​មីន​របស់​កម្ពុជា។
លោក​ថ្លែង​ថា៖ «ការ​រួម​ចំណែក​របស់​ប្រទេស​និង​ប្រជាជន​លុចសំបួ​ នឹង​ផ្ដល់​ផល​ផ្ទាល់​ទៅ​ដល់​មនុស្ស​រាប់​ពាន់​នាក់ ជួយ​ឲ្យ​មនុស្ស​ជាង​ ២៣ ៩០០​នាក់​ទទួល​បាន​ដី​ពួក​គេ​ដោយ​សុវត្ថិភាព ពង្រឹង​ការ​ស្ដារ​នីតិសម្បទា​មជ្ឈមណ្ឌល​អ្នក​រួច​ជីវិត និង​ពន្លឿន​បេសកកម្ម​របស់​យើង»។
លោក​បន្ត​ថា៖ «ការ​គាំទ្រ​របស់​ប្រទេស​លុចសំបួ បង្ហាញ​ពី​ភាព​ជា​ដៃគូ​អន្តរជាតិ​ ដែល​ទទួល​ស្គាល់​ថា ការ​បោស​សម្អាត​មីន​មិន​មែន​ត្រឹម​តែ​ជា​រឿង​សប្បុរសធម៌​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ថែម​ទាំង​ជា​ការ​វិនិយោគ​ទោ​លើ​សក្ដានុពល​របស់​មនុស្ស​ផង​ដែរ»។
លោក​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​ពី​ឆន្ទៈ​និង​ការ​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត ក្នុង​ការធានា​សុខ​សុវត្ថិភាព​របស់​ប្រជាជន និង​អភិវឌ្ឍន៍​ ដែល​ឆន្ទៈ​នេះ​គឺ​ជា​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​ដ៏​សំខាន់​សម្រាប់​ការ​បោស​សម្អាត​មីន និង​កិច្ច​សហ​ប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​នានា នៅក្នុង​សកម្មភាព​មីន​នៅ​កម្ពុជ និង​ការ​​ប្រែក្លាយ​កម្ពុជា​ពី​ប្រទេស​ដែល​រង​គ្រោះ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដោយ​សារ​មីន ទៅ​ជា​ប្រទេស​ឈាន​មុខ​គេក្នុង​សកម្មភាព​មីន ​ទូទាំង​ពិភពលោក។
យោង​តាម​អាជ្ញាធរ​មីន ចាប់​ពី​ឆ្នាំ​១៩៩៦ ដល់​ឆ្នាំ​២០២៤ កម្ពុជា​បាន​បោស​សម្អាត​ដី​មាន​គ្រាប់​មីន​ ៣២៩៧​គីឡូម៉ែត្រ​ការ៉េ និង​បាន​បំផ្លាញ​សំណល់​ជាតិ​ផ្ទុះ​ជាង​ ៤​លាន​គ្រាប់ ដែល​ផ្ដល់​ផល​ដល់​មនុស្ស​ជាង ១០​លាន​នាក់។ ទាំង​នេះ​គឺ​ដោយសារ​តែ​ជំនួយ​របស់​ដៃគូ​អន្តរជាតិ និង កិច្ច​ប្រឹង​ប្រែង​របស់​រដ្ឋាភិបាល៕