អាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួមនៅកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមដំណើរការ បន្ទាប់ពីការអនុម័តដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ប្រកាសលេខ ០០៣/១៨ គ.ម.ក./ប្រ.ក. ស្តីពីការផ្តល់អាជ្ញាបណ្ណ និងការគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួម ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៨។ ការបង្កើត និង​ដាក់​ឱ្យដំណើរការទីផ្សារគម្រោងវិនិយោគរួមនៅកម្ពុជាត្រូវបាន​ឆ្លង​កាត់​នូវ​ការរៀបចំ និង​ការ​គិតគូរ​យ៉ាង​ល្អិតល្អន់​ប្រកប​ដោយ​​​វិចារណ​កម្ម​ច្បាស់លាស់ ដោយផ្អែកលើការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា (ន.ម.ក.) តាមរយៈការសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងដកស្រង់បទពិសោធន៍ពីបណ្តាប្រទេសផ្សេងៗ និងអង្គការអន្តរជាតិនៃគណៈកម្មការមូលបត្រ (IOSCO) និងផ្អែកលើផែនទីបង្ហាញផ្លូវនៃ “យុទ្ធសាស្ត្រ​អភិវឌ្ឍន៍​​​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ឆ្នាំ២០១១-​២០២០” ដែលត្រូវបាន​ធ្វើបច្ចុប្បន្ន​កម្ម​ទៅជា ​“យុទ្ធសាស្ត្រ​អភិវឌ្ឍន៍​​​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ឆ្នាំ២០១៦-២០២៥” របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្រោមការ​ដឹក​នាំ​ដ៏ឈ្លាសវៃ​បំផុតរបស់ សម្តេច​អគ្គ​មហា​សេនា​​បតីតេជោ ហ៊ុន សែន អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះ​រា​ជា​ណាចក្រ​​កម្ពុជា ហើយបច្ចុប្បន្នកំពុងធ្វើបច្ចុប្បន្នកម្មទៅជា “យុទ្ធសាស្ត្រ​អភិវឌ្ឍន៍​​​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ឆ្នាំ២០២១-២០៣០”។ ន.ម.ក. ក្រោមការ​ដឹក​នាំ​​​ដ៏ខ្ព​ង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម​អគ្គបណ្ឌិត​សភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនា​យករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និង​ជា​ប្រធាន​អាជ្ញាធរសេវាហិរញ្ញវត្ថុមិនមែនធនាគារ បាន និងកំពុងបំ​ពេញ​​ការ​ងារ​យ៉ាង​សស្រាក់​សស្រាំ​ក្នុងការបន្តរៀបចំ​បទប្បញ្ញត្តិ​ចាំបាច់​ពាក់ព័ន្ធនានា ក្នុងទិសដៅមិនត្រឹមតែដាក់ឱ្យដំណើរការទីផ្សារគម្រោងវិនិយោគរួមប្រកបដោយភាពជោគជ័យប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែដើម្បីធានាឱ្យដំណើរការអាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួម ប្រព្រឹត្តទៅប្រកបដោយតម្លាភាព គណនេយ្យភាព សុវត្ថិភាព ប្រសិទ្ធភាព និងយុត្តិធម៌ ក្នុងគោលដៅការពារផលប្រយោជន៍វិនិយោគិនសាធារណៈ និងធ្វើឱ្យទីផ្សារគម្រោងវិនិយោគរួមនេះ អាចផ្តល់នូវភាគទានជាផ្លែផ្កាប្រកបដោយភាពរឹងមាំ និងនិរន្តរភាពដល់ការអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាសេដ្ឋកិច្ចជាតិទាំងមូលផងដែរ។ ជាក់ស្តែង ជាមួយនឹងការខិតខំបំពេញភារកិច្ចយ៉ាងសកម្មរបស់ ន.ម.ក. និងដោយមានការចូលរួមយ៉ាងសកម្មពីវិស័យឯកជន ព្រមទាំងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍នានា បទប្បញ្ញត្តិពាក់ព័ន្ធនឹងអាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួមត្រូវបានអនុម័តដាក់ឱ្យអនុវត្តជាបន្តបន្ទាប់ និងបទប្បញ្ញត្តិមួយចំនួនផ្សេងទៀតបាន និងកំពុងរៀបចំយ៉ាងសកម្មពីមន្ត្រីជំនាញនៃ ន.ម.ក.។
បទប្បញ្ញត្តិសម្រាប់គ្រប់គ្រងអាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួម
អនុលោមតាមប្រកាសលេខ ០០៣/១៨ គ.ម.ក./ប្រ.ក. ស្តីពីការផ្តល់អាជ្ញាបណ្ណ និងការគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួម ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៨ គម្រោងវិនិយោគរួមសំដៅដល់គម្រោងវិនិយោគដែលត្រូវ ទទួលបានការអនុញ្ញាតពី ន.ម.ក. និងមានលក្ខណៈ ដូចខាងក្រោម៖
១-ការប្រមូលសាច់ប្រាក់ ឬវត្ថុមានតម្លៃតាមរយៈការបោះផ្សាយលក់ឯកតាមូលនិធិ ឬតាមរយៈប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិច បូករួមទាំងក្រោដហ្វាន់ឌីង ឬតាមទម្រង់ផ្សេងទៀតដែលទទួលបានការអនុញ្ញាតពី ន.ម.ក. ដើម្បីបង្កើតមូលនិធិសាធារណៈ មូលនិធិឯកជន ឬបរធនវិនិយោគអចលនវត្ថុ។
២-រាល់សាច់ប្រាក់ ឬវត្ថុមានតម្លៃដែលប្រមូលបានត្រូវបានយកទៅប្រើប្រាស់ និងចាត់ចែងដោយក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិនៅក្នុងគម្រោងវិនិយោគរួម ដើម្បីបង្កើតផលកម្រៃហិរញ្ញវត្ថុ ឬផលកម្រៃដែលបានមកជាសិទ្ធិ ឬជាផលប្រយោជន៍លើទ្រព្យសម្បត្តិ សម្រាប់សមាជិកដែលមានផលប្រយោជន៍ក្នុងគម្រោងវិនិយោគនោះ ទោះបីសមាជិកនោះមិនគ្រប់គ្រងលើប្រតិបត្តិការប្រចាំថ្ងៃនៃគម្រោងវិនិយោគនោះ ក៏ដោយ។
៣-ទ្រព្យសម្បត្តិរបស់គម្រោងវិនិយោគរួមត្រូវរក្សាទុកដោយក្រុមហ៊ុនថែរក្សាទ្រព្យសម្បត្តិជំនួសដែលធ្វើប្រតិបត្តិការក្នុងនាមគម្រោងវិនិយោគរួម។
៤-គម្រោងវិនិយោគរួមអាចជាមូលនិធិបើក ឬមូលនិធិបិទ។
៥-គម្រោងវិនិយោគរួមអាចត្រូវបានគ្រប់គ្រងក្នុងទម្រង់ជាកិច្ចសន្យា ឬជាក្រុមហ៊ុន។
ដំណើរការប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មនៅក្នុងទីផ្សារគម្រោងវិនិយោគរួមនេះ មានការចូលរួមពីតួអង្គសំខាន់ៗមួយចំនួន ដូចជា៖ ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិ ក្រុមហ៊ុនថែរក្សាទ្រព្យសម្បត្តិជំនួស ក្រុមហ៊ុនចែកចាយលក់ ទិញត្រឡប់មកវិញ ឬទូទាត់សង និងក្រុមហ៊ុនអភិបាលមូលនិធិ។ មកទល់បច្ចុប្បន្ន ន.ម.ក. បានផ្តល់អាជ្ញាបណ្ណ និងការអនុញ្ញាតទៅដល់គ្រប់តួអង្គដែលចូលរួមក្នុងដំណើរការទីផ្សារនេះរួចរាល់ហើយ និងការដាក់ឱ្យដំណើរការទីផ្សារគម្រោងវិនិយោគរួម កាលពីចុងឆ្នាំ២០២៣។
• ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិ៖ គឺជាតួអង្គចម្បងក្នុងការបង្កើត គ្រប់គ្រង និងចាត់ចែងមូលនិធិ ដើម្បីវិនិយោគក្នុងគម្រោងវិនិយោគណាមួយដែលមាន សក្តានុពល មានកាលានុវត្តភាព និងដែលអាចរកប្រាក់ចំណេញបានច្រើនក្នុងការវិនិយោគ ហើយគម្រោងវិនិយោគនោះត្រូវទទួលបានការអនុញ្ញាតពី ន.ម.ក.។
• ក្រុមហ៊ុនថែរក្សាទ្រព្យសម្បត្តិជំនួស៖ គឺជាក្រុមហ៊ុនឯករាជ្យពីក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិ និងមានតួនាទីសំខាន់ក្នុងការត្រួតពិនិត្យ និងតាមដានយ៉ាងសកម្ម ព្រមទាំងធានាថាប្រតិបត្តិការ និងការគ្រប់គ្រងគម្រោងវិនិយោគរួមរបស់ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិធ្វើឡើងដោយអនុលោមតាមច្បាប់ និងបទប្បញ្ញត្តិដែលមានជាធរមាន និងធ្វើជាតំណាងនៃភាពជាម្ចាស់កម្មសិទ្ធិស្របច្បាប់លើទ្រព្យសម្បត្តិនៃការវិនិយោគ។
• ក្រុមហ៊ុនចែកចាយលក់ ទិញត្រឡប់មកវិញ ឬទូទាត់សង៖ សំដៅដល់ក្រុមហ៊ុន ដែលទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណ/ការអនុញ្ញាតពី ន.ម.ក. ដើម្បីធ្វើអាជីវកម្មចែកចាយលក់ ទិញត្រឡប់មកវិញ ឬទូទាត់សង ដូចខាងក្រោម៖
• ចែកចាយលក់ ទិញត្រឡប់មកវិញ ឬទូទាត់សងឯកតាមូលនិធិក្នុងគម្រោងវិនិយោគរួម។
• ផ្តល់ប្រឹក្សាអំពីការវិនិយោគលើឯកតាមូលនិធិដល់វិនិយោគិន។
• ក្រុមហ៊ុនអភិបាលមូលនិធិ៖ សំដៅដល់ក្រុមហ៊ុនដែលទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណ/ការអនុញ្ញាតពី ន.ម.ក. ដើម្បីផ្តល់សេវាកម្ម ដូចខាងក្រោម៖
• ផ្ទេរកម្មសិទ្ធិនៃឯកតាមូលនិធិ។
• គណនាទ្រព្យសម្បត្តិនៃការវិនិយោគ។
• វាយតម្លៃទ្រព្យសកម្មសុទ្ធ និងដាក់តម្លៃឯកតាមូលនិធិ។