អាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួមនៅកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមដំណើរការ បន្ទាប់ពីការអនុម័តដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ប្រកាសលេខ ០០៣/១៨ គ.ម.ក./ប្រ.ក. ស្តីពីការផ្តល់អាជ្ញាបណ្ណ និងការគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួម ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៨។ ការបង្កើត និងដាក់ឱ្យដំណើរការទីផ្សារគម្រោងវិនិយោគរួមនៅកម្ពុជាត្រូវបានឆ្លងកាត់នូវការរៀបចំ និងការគិតគូរយ៉ាងល្អិតល្អន់ប្រកបដោយវិចារណកម្មច្បាស់លាស់ ដោយផ្អែកលើការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា (ន.ម.ក.) តាមរយៈការសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងដកស្រង់បទពិសោធន៍ពីបណ្តាប្រទេសផ្សេងៗ និងអង្គការអន្តរជាតិនៃគណៈកម្មការមូលបត្រ (IOSCO) និងផ្អែកលើផែនទីបង្ហាញផ្លូវនៃ “យុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០១១-២០២០” ដែលត្រូវបានធ្វើបច្ចុប្បន្នកម្មទៅជា “យុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០១៦-២០២៥” របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្រោមការដឹកនាំដ៏ឈ្លាសវៃបំផុតរបស់ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ហើយបច្ចុប្បន្នកំពុងធ្វើបច្ចុប្បន្នកម្មទៅជា “យុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០២១-២០៣០”។ ន.ម.ក. ក្រោមការដឹកនាំដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាប្រធានអាជ្ញាធរសេវាហិរញ្ញវត្ថុមិនមែនធនាគារ បាន និងកំពុងបំពេញការងារយ៉ាងសស្រាក់សស្រាំក្នុងការបន្តរៀបចំបទប្បញ្ញត្តិចាំបាច់ពាក់ព័ន្ធនានា ក្នុងទិសដៅមិនត្រឹមតែដាក់ឱ្យដំណើរការទីផ្សារគម្រោងវិនិយោគរួមប្រកបដោយភាពជោគជ័យប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែដើម្បីធានាឱ្យដំណើរការអាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួម ប្រព្រឹត្តទៅប្រកបដោយតម្លាភាព គណនេយ្យភាព សុវត្ថិភាព ប្រសិទ្ធភាព និងយុត្តិធម៌ ក្នុងគោលដៅការពារផលប្រយោជន៍វិនិយោគិនសាធារណៈ និងធ្វើឱ្យទីផ្សារគម្រោងវិនិយោគរួមនេះ អាចផ្តល់នូវភាគទានជាផ្លែផ្កាប្រកបដោយភាពរឹងមាំ និងនិរន្តរភាពដល់ការអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាសេដ្ឋកិច្ចជាតិទាំងមូលផងដែរ។ ជាក់ស្តែង ជាមួយនឹងការខិតខំបំពេញភារកិច្ចយ៉ាងសកម្មរបស់ ន.ម.ក. និងដោយមានការចូលរួមយ៉ាងសកម្មពីវិស័យឯកជន ព្រមទាំងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍នានា បទប្បញ្ញត្តិពាក់ព័ន្ធនឹងអាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួមត្រូវបានអនុម័តដាក់ឱ្យអនុវត្តជាបន្តបន្ទាប់ និងបទប្បញ្ញត្តិមួយចំនួនផ្សេងទៀតបាន និងកំពុងរៀបចំយ៉ាងសកម្មពីមន្ត្រីជំនាញនៃ ន.ម.ក.។
បទប្បញ្ញត្តិសម្រាប់គ្រប់គ្រងអាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួម
អនុលោមតាមប្រកាសលេខ ០០៣/១៨ គ.ម.ក./ប្រ.ក. ស្តីពីការផ្តល់អាជ្ញាបណ្ណ និងការគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មគម្រោងវិនិយោគរួម ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៨ គម្រោងវិនិយោគរួមសំដៅដល់គម្រោងវិនិយោគដែលត្រូវ ទទួលបានការអនុញ្ញាតពី ន.ម.ក. និងមានលក្ខណៈ ដូចខាងក្រោម៖
១-ការប្រមូលសាច់ប្រាក់ ឬវត្ថុមានតម្លៃតាមរយៈការបោះផ្សាយលក់ឯកតាមូលនិធិ ឬតាមរយៈប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិច បូករួមទាំងក្រោដហ្វាន់ឌីង ឬតាមទម្រង់ផ្សេងទៀតដែលទទួលបានការអនុញ្ញាតពី ន.ម.ក. ដើម្បីបង្កើតមូលនិធិសាធារណៈ មូលនិធិឯកជន ឬបរធនវិនិយោគអចលនវត្ថុ។
២-រាល់សាច់ប្រាក់ ឬវត្ថុមានតម្លៃដែលប្រមូលបានត្រូវបានយកទៅប្រើប្រាស់ និងចាត់ចែងដោយក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិនៅក្នុងគម្រោងវិនិយោគរួម ដើម្បីបង្កើតផលកម្រៃហិរញ្ញវត្ថុ ឬផលកម្រៃដែលបានមកជាសិទ្ធិ ឬជាផលប្រយោជន៍លើទ្រព្យសម្បត្តិ សម្រាប់សមាជិកដែលមានផលប្រយោជន៍ក្នុងគម្រោងវិនិយោគនោះ ទោះបីសមាជិកនោះមិនគ្រប់គ្រងលើប្រតិបត្តិការប្រចាំថ្ងៃនៃគម្រោងវិនិយោគនោះ ក៏ដោយ។
៣-ទ្រព្យសម្បត្តិរបស់គម្រោងវិនិយោគរួមត្រូវរក្សាទុកដោយក្រុមហ៊ុនថែរក្សាទ្រព្យសម្បត្តិជំនួសដែលធ្វើប្រតិបត្តិការក្នុងនាមគម្រោងវិនិយោគរួម។
៤-គម្រោងវិនិយោគរួមអាចជាមូលនិធិបើក ឬមូលនិធិបិទ។
៥-គម្រោងវិនិយោគរួមអាចត្រូវបានគ្រប់គ្រងក្នុងទម្រង់ជាកិច្ចសន្យា ឬជាក្រុមហ៊ុន។
ដំណើរការប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មនៅក្នុងទីផ្សារគម្រោងវិនិយោគរួមនេះ មានការចូលរួមពីតួអង្គសំខាន់ៗមួយចំនួន ដូចជា៖ ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិ ក្រុមហ៊ុនថែរក្សាទ្រព្យសម្បត្តិជំនួស ក្រុមហ៊ុនចែកចាយលក់ ទិញត្រឡប់មកវិញ ឬទូទាត់សង និងក្រុមហ៊ុនអភិបាលមូលនិធិ។ មកទល់បច្ចុប្បន្ន ន.ម.ក. បានផ្តល់អាជ្ញាបណ្ណ និងការអនុញ្ញាតទៅដល់គ្រប់តួអង្គដែលចូលរួមក្នុងដំណើរការទីផ្សារនេះរួចរាល់ហើយ និងការដាក់ឱ្យដំណើរការទីផ្សារគម្រោងវិនិយោគរួម កាលពីចុងឆ្នាំ២០២៣។
- ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិ៖ គឺជាតួអង្គចម្បងក្នុងការបង្កើត គ្រប់គ្រង និងចាត់ចែងមូលនិធិ ដើម្បីវិនិយោគក្នុងគម្រោងវិនិយោគណាមួយដែលមាន សក្តានុពល មានកាលានុវត្តភាព និងដែលអាចរកប្រាក់ចំណេញបានច្រើនក្នុងការវិនិយោគ ហើយគម្រោងវិនិយោគនោះត្រូវទទួលបានការអនុញ្ញាតពី ន.ម.ក.។
- ក្រុមហ៊ុនថែរក្សាទ្រព្យសម្បត្តិជំនួស៖ គឺជាក្រុមហ៊ុនឯករាជ្យពីក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិ និងមានតួនាទីសំខាន់ក្នុងការត្រួតពិនិត្យ និងតាមដានយ៉ាងសកម្ម ព្រមទាំងធានាថាប្រតិបត្តិការ និងការគ្រប់គ្រងគម្រោងវិនិយោគរួមរបស់ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិធ្វើឡើងដោយអនុលោមតាមច្បាប់ និងបទប្បញ្ញត្តិដែលមានជាធរមាន និងធ្វើជាតំណាងនៃភាពជាម្ចាស់កម្មសិទ្ធិស្របច្បាប់លើទ្រព្យសម្បត្តិនៃការវិនិយោគ។
- ក្រុមហ៊ុនចែកចាយលក់ ទិញត្រឡប់មកវិញ ឬទូទាត់សង៖ សំដៅដល់ក្រុមហ៊ុន ដែលទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណ/ការអនុញ្ញាតពី ន.ម.ក. ដើម្បីធ្វើអាជីវកម្មចែកចាយលក់ ទិញត្រឡប់មកវិញ ឬទូទាត់សង ដូចខាងក្រោម៖
-
- ចែកចាយលក់ ទិញត្រឡប់មកវិញ ឬទូទាត់សងឯកតាមូលនិធិក្នុងគម្រោងវិនិយោគរួម។
- ផ្តល់ប្រឹក្សាអំពីការវិនិយោគលើឯកតាមូលនិធិដល់វិនិយោគិន។
- ក្រុមហ៊ុនអភិបាលមូលនិធិ៖ សំដៅដល់ក្រុមហ៊ុនដែលទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណ/ការអនុញ្ញាតពី ន.ម.ក. ដើម្បីផ្តល់សេវាកម្ម ដូចខាងក្រោម៖
- ផ្ទេរកម្មសិទ្ធិនៃឯកតាមូលនិធិ។
- គណនាទ្រព្យសម្បត្តិនៃការវិនិយោគ។
- វាយតម្លៃទ្រព្យសកម្មសុទ្ធ និងដាក់តម្លៃឯកតាមូលនិធិ។