លោកទេសរដ្ឋមន្រ្តី ថោង ខុន ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការជាតិ​អូឡាំពិកកម្ពុជា (NOCC) បាន​ស្នើ​ឱ្យអង្គមហាសន្និបាត​របស់​​គណៈកម្មាធិការ​ប្រតិបត្តិ​ NOCC  រៀបចំខ្លួន និងត្រៀមលក្ខណៈឱ្យបាន​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បី​បន្តជ្រោងទង់កីឡាជាតិ ឱ្យលេចត្រដែតលើឆាកអន្តរជាតិបន្ថែមទៀត។
ការលើកឡើងបែបនេះ​របស់​លោក ថោង ខុន ត្រូវបាន​លើកឡើង ក្នុង​មហាសន្និបាតបូកសរុបការងារឆ្នាំ២០២៤ និងទិសដៅ ការងារឆ្នាំ២០២៥ នៅទីស្នាក់​ការ NOCC នា​រសៀល​ថ្ងៃទី​២៧ ខែមីនា ដោយមាន​គ្រប់​ភាគី​ពាក់ នៅក្នុងវិស័យកីឡាបានចូល​រួម ដើម្បីរំលេចឡើងនូវសមិទ្ធផលនានា ដែលសម្រេចបានតាមរយៈការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់មហាគ្រួសារចលនាអូឡាំពិក និងកីឡាជាតិកន្លងមក ហើយ​ការ​សម្លឹងទៅមុខ ឆ្ពោះទៅបំពេញបេសកកម្មថ្មីៗថែមទៀតរបស់ចលនាអូឡាំពិកជាតិ ក៏ដូចវិស័យកីឡាជាតិ។
លោក ថោង ខុន បាន​ថ្លែង​ថា៖ «គណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការចូលរួមកសាងអភិវឌ្ឍចលនាអូឡាំពិក និងវិស័យកីឡាជាតិ ជាមួយសសរស្តម្ភសំខាន់ទាំង​៣ គឺ គណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា, ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងសហព័ន្ធកីឡាជាតិ»។
«ដូចនេះ ដើម្បីជំរុញយន្តការគ្រប់គ្រងដឹកនាំ និងអនុវត្តការងារកីឡាបានជោគជ័យ ត្រូវការ​ស្មារតីរួមគិត រួមធ្វើ រួមទទួលខុសត្រូវ និងធ្វើការជាមួយគ្នា ក្នុងសុខដុមរមនាការងាររបស់សសរស្តម្ភទាំង៣ ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃជោគជ័យក្នុងការអភិវឌ្ឍសក្តានុពលភាពវិស័យកីឡាជាតិ»។ លោក ថោង ខុន បានបន្ថែម។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ថោង ខុន បាន​ធ្វើការ​វាយតម្លៃខ្ពស់ និងថ្លែងអំណរគុណ ដល់ប្រព័ន្ធការងារកីឡា ដែលបានប្រទាក់ក្រឡាគ្នា ធ្វើកិច្ចសហការគ្នាល្អ និងយ៉ាងជិតស្និទ្ធ ដោយតម្កល់ឧត្តមគតិ កីឡាជាតិ និងប្រទេសជាតិជាធំរបស់សសរស្តម្ភទាំង​៣ ទើប​ធ្វើឱ្យព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតកីឡាទាំង​កម្រិត​ជាតិ និងអន្តរជាតិ ទទួលបានជោគជ័យដ៏ត្រចះត្រចង់ជូនជាតិ និងប្រជាជន។
តែទោះបីជា​យ៉ាង​ណា លោកបាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា៖ «ប៉ុន្តែ អ្វីៗទាំងអស់នៅតែពឹងផ្អែកទាំងស្រុងទៅលើកត្តាសុខសន្តិភាព ស្ថិរភាពនយោបាយ សន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់ សុវត្ថិភាពសង្គម ទើបយើងអាចមានឱកាសបង្កើតព្រឹត្តិការណ៍ជាតិជាប្រវត្តិសាស្ត្របានជោគជ័យជាបន្តបន្ទាប់ ស្របទៅនឹងបាវចនា “កីឡារស់ក្នុងសន្តិភាព”»។
បន្ថែម​លើ​នេះ លោក ថោង ខុន បានស្នើ​ឱ្យ​អង្គមហាសន្និបាត​​របស់ NOCC ទាំងអស់ ត្រូវត្រៀម​ខ្លួន ដើម្បី​ស្វែង​រក​ជោគជ័យ​ថ្មីៗ​បន្ថែម​ទៀត។
លោកបញ្ជាក់ថា៖​ «ក្រៅពីការរំលេចឡើងនូវសមិទ្ធផលដ៏វិសេសវិសាល ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ ខ្ញុំសូមឱ្យ​អង្គមហាសន្និបាតរៀបចំខ្លួន និងត្រៀមលក្ខណៈគ្រប់ជ្រុងជ្រោយបន្តជ្រោងទង់កីឡាជាតិ ឱ្យ​​​លេចត្រដែតលើឆាកអន្តរជាតិបន្ថែមទៀត»។
សម្រាប់​ការ​ត្រៀមលក្ខណៈឱ្យ​បាន​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បី​បន្តជ្រោងទង់កីឡាជាតិ ឱ្យ​​​លេចត្រដែត​នេះ គឺ​លោក ថោង ខុន ជំរុញ​ឱ្យយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ លើការត្រៀមចូលរួមប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេម លើកទី៣៣ ឆ្នាំ២០២៥ នៅថៃ ការប្រកួតកីឡាយុវជនអាស៊ី លើកទី៣ ឆ្នាំ២០២៥ នៅប្រទេសបារ៉ែន។
ជាពិសេសការត្រៀមធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះរបស់កម្ពុជា ក្នុងកម្រិតការប្រកួតពហុកីឡាប្រចាំទ្វីបអាស៊ី គឺការប្រកួតកីឡាយុវជនអាស៊ី លើកទី៤ “4th Asian Youth Games” និងការប្រកួតកីឡាយុវជនអាស៊ីប៉ារ៉ាហ្គេម លើកទី៦ “6th Asian Youth Para Games” ឆ្នាំ២០២៩ ដែលនឹងក្លាយជាកាលានុវត្តភាពថ្មីមួយទៀត ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយកម្ពុជាទៅកាន់ចលនាអូឡាំពិក និងចលនាប៉ារ៉ាឡាំពិកពិភពលោក។
ចំពោះ​ការកំណត់ចក្ខុវិស័យ និងគោលដៅការងារកីឡាច្បាស់លាស់ខាងលើនេះ លោក ថោង ខុន បាន​ប្រាប់​ឱ្យមាន​​ការជំរុញល្បឿននៃការបំពេញភារកិច្ច កាតព្វកិច្ចក្នុងការកសាងគុណភាព និងប្រសិទ្ធភាពគុណផលកីឡា ឱ្យមានសង្គតិភាពទៅ​នឹងនិន្នាការ រីកចម្រើននៃវិទ្យាសាស្ត្រកីឡា និងបច្ចេកទេសកីឡា ពិសេសក្នុងនិន្នាការសកលនៃប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបញ្ញា    សិប្បនិម្មិត “AI” ក្នុងវិស័យកីឡា និងចលនាអូឡាំពិកអន្តរជាតិ ស្របតាមបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី៤។
ជាទីបញ្ចប់ លោក ថោង ខុន បានថ្លែងអំណរគុណដល់គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ក្នុងមហាគ្រួសារចលនាអូឡាំពិក និងកីឡាជាតិ ពិសេស​រាជរដ្ឋាភិបាល និង​អាជ្ញា​ធរ​រាជធានី-ខេត្ត ដែលតែងតែផ្តល់នូវ​កិច្ច​សហការ សម្រប​សម្រួល ដល់​ដំណើរ​ការ​បម្រើ​សេវា​រៀបចំសកម្ម​ភាព​ការងារ​ផ្សព្វផ្សាយចលនាកីឡាឱ្យប្រព្រឹត្តទៅដោយរលូន និងទទួលបានជោគជ័យជាគុណប្រយោជន៍ដល់សង្គមជាតិ»៕