កម្ពុជា​គ្រោង​រៀបចំ​ឱ្យ​មាន​ទិវារត់ប្រណាំង​តាម​ឆ្នេរ​សមុទ្ធធំជាង​គេ នៅក្នុង​តំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដោយ​ផ្តោត​យក​ខេត្តព្រះសីហនុ ជា​គោល​ដៅ​ធំ ដោយសារ​ខេត្តនេះ​មានភាពអំណោយផល​ខ្លាំង ទាំងទៅលើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ បរិស្ថាន ជាពិសេស​មា​ន​ផ្លូវ​រត់តាមតំបន់​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​វែង​ជាងគេ ដែលមាន​បរិយាកាស​ល្អ។
គម្រោង​នេះ ត្រូវបានបង្ហើប​ឡើង​ដោយ​លោក វ៉ាត់ ចំរើន អគ្គលេខាធិការ​គណៈកម្មាធិការជាតិ​អូឡាំពិកកម្ពុជា NOCC នៅក្នុង​ទិវារត់ប្រណាំងអន្ដរជាតិពាក់កណ្ដាលម៉ារ៉ាតុង លើកទី១០ នៅខេត្តព្រះសីហនុ កាល​ពី​ព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា ដោយ​ព្រឹត្តិការណ៍នេះ បានបញ្ចប់ដោយជោគជ័យ ​មាន​អត្តពលិកជាតិ-អន្ដរជាតិចូល​រួម​ជាង៤ពាន់នាក់ មកពី​៤៨ប្រទេស គឺបាន​បំបែកកំណត់ត្រាអ្នកចូលរួមរត់ដ៏ច្រើនក្នុងរយៈពេល​១០ឆ្នាំកន្លងមក។
លោក វ៉ាត់ ចំរើន បានអះអាងថា ទិវារត់ប្រណាំងអន្ដរជាតិពាក់កណ្ដាលម៉ារ៉ាតុង នៅខេត្តព្រះសីហនុ ឆ្នាំនេះ បានប្រព្រឹត្តទៅយ៉ាងរលូន ដោយមានកិច្ចសហការល្អពីរដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ ដែលបានផ្ដល់នូវភាពកក់ក្ដៅដល់គណៈកម្មការជំនាញក្នុងការរៀបចំ ជាពិសេសការរៀបចំនូវសន្ដិសុខសណ្ដាប់ធ្នាប់បានយ៉ាងល្អ ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាពដល់អត្តពលិកជាតិ-អន្ដរជាតិ ដែលចូលរួមរត់លើគ្រប់វិញ្ញាសា រហូតទទួលបានការស្ងើចសរសើរ។
លោក​បាន​ប្រាប់ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វ​ផ្សាយ ក្រោយការ​ប្រកួត​ថា៖ «ក្រោម​កិច្ចសហការ​យ៉ាង​ល្អ​របស់​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ បានធ្វើ​ឱ្យអ្នកបច្ចេក​ទេស​របស់​យើង មានភាពកក់ក្តៅ ហើយ​អ្នក​រត់ទាំង​អស់ បានលាន់មាត់ថា ការ​រត់នៅ​​ខេត្តព្រះសីហនុ​នេះ មាន​ភាព​ងាយ​ស្រួល​​ណាស់ ព្រោះ​មានបរិយា​កាស​ល្អ ធាតុឱកាសពេល​ព្រឹក​ក៏អំណោយ​ផល ជាពិសេស​ការរត់នៅតាមដង​សមុទ្រ ដែលមាន​ខ្យល់​បរិសុទ្ធ​ គឺ​ជារឿង​មួយ ដែល​ពួក​គាត់ មានការ​ចង់ចាំ​ និងចង់មក​ចូលរួមទៀត»។
គ្រប់វិញ្ញាសា​រត់​ទាំង​អស់ ក្នុង​​ទិវារត់ប្រណាំងអន្ដរជាតិពាក់កណ្ដាលម៉ារ៉ាតុង លើកទី១០ នៅខេត្តព្រះសីហនុនេះ គឺ​ដំណើរ​ទៅបាន​យ៉ាង​ល្អ និងពោរពេញ​ដោយស្នាមញញឹម ដោយ​គ្មាន​បញ្ហា​អ្វី​កើត​ឡើង​នោះ​ទេ ហេតុនេះវាជាសកម្ម​ភាព​រត់ប្រណាំង​ដ៏​ល្អ ក្នុងការ​លើកមុខ​មាត់​ដល់​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ។
លោក វ៉ាត់ ចំរើន បញ្ជាក់​ថា៖ «នេះជាព្រឹត្តិការណ៍ ដែលបង្ហាញថា ពួកយើងទាំងអស់គ្នាមកទីនេះ ដើម្បីបង្ហាញទៅពិភពលោក ក៏ដូចជាមតិជាតិ និងអន្ដរជាតិថា ខេត្តព្រះសីហនុ នៅតែជាខេត្តមាន​សក្ដានុពល ខាងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច ផ្នែកទេសចរណ៍ និង​ខាងផ្នែកវិស័យផ្សេងៗ ដែលត្រូវនឹងគោលការណ៍របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលជាខេត្តពហុបំណងនៃសេដ្ឋកិច្ចជាតិរបស់យើង»។
ចំណែក​លោក ម៉ាង ស៊ីណេត អភិបាល​នៃគណៈអភិបាល​ខេត្តព្រះសីហនុ ដែលបាន​ចូលរួម​រត់​ផ្ទាល់ ក្នុងទិវារត់ប្រណាំង​នេះ​ដែរ គឺ​លោក​បាន​ថ្លែង​​អំណរគុណ​ដល់ NOCC និង​អ្នកពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់ ដែលបាន​រៀបចំព្រឹត្តិការណ៍​រត់ប្រណំាំង​​នេះប្រកបដោយ​ជោគ​ជ័យ ដើម្បី​រួមចំណែក​យ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការ​លើក​កម្ពស់​វិស័យ​ទេសចរណ៍ នៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ។
លោក​បញ្ជាក់ថា៖ «​ទិវា​រត់ប្រណាំង​នេះ យើង​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​​​​ល្អ​យ៉ាង​ត្រចះត្រចង់ ដោយ​សារ​​ក្រុម​ការ​ងារ​របស់​យើ​ងទាំង​អស់ ​អនុវត្តតាមតួនាទី​បាន​ល្អ។ ខ្ញុំ​សង្ឃឹម​ថា នឹង​មាន​ព្រឹត្តិការណ៍​បែបនេះនៅ​ក្នុងខេត្ត​របស់​យើង នា​ឆ្នាំ​ក្រោយៗ​ទៀត ហើយ​​នឹងមាន​ប្រជាពល​រដ្ឋ​ចូលរួម​កាន់​តែ​ច្រើន​ ខណៈ​ព្រឹត្តិការណ៍កីឡា​នេះ គឺ​ដើម្បី​សុខភាព មិត្ត​ភាព និង​ការ​ទាក់​ទាញ​អ្នក​ទេសចរណ៍​ឱ្យមក​លេង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​របស់យើងបានកាន់​តែ​ច្រើន​»។
ជាមួយ​ហេតុផល​នេះ NOCC គ្រោង​​កែ​ប្រែ​​ទិវារត់ប្រណាំងអន្ដរជាតិពាក់កណ្ដាលម៉ារ៉ាតុង នៅខេត្តព្រះសីហនុ ឱ្យ​ក្លាយ​ទៅជា​ព្រឹត្តិការណ៍​កីឡា ដែលធំជាង​គេ នៅ​ក្នុងតំបន់​អាស៊ាន។ លោក វ៉ាត់ ចំរើន បានបង្ហើបថា៖ «តាមគម្រោងយើងធ្វើម៉េច ជំរុញ​ខេត្តព្រះសីហនុ ពិសេសទិវារត់ប្រណាំងតាមឆ្នេរសមុទ្រនេះ ឱ្យ​ក្លាយជាព្រឹត្តិការណ៍ធំជាងគេនៅអាស៊ាន»។
លោក​បន្ថែម​ថា៖​ «ពេល​នេះ​ព្រឹត្តិការណ៍​រត់ប្រណាំង ដែលធំជាងគេ និងមានមនុស្សខ្ទង់ម៉ឺននាក់ គឺមាននៅភូកេតម៉ារ៉ាតុង ប្រទេសថៃ និងដាណាងម៉ារ៉ាតុង ប្រទេស​វៀតណាម ប៉ុន្តែ​នៅទីនោះ សក្ដានុពលនៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតាមឆ្នេរសុទ្រ អត់ដូចយើងទេ គឺ​យើងស្អាតជាង ហើយការ​និយាយបែបនេះ ដោយសារ​អ្នកមកចូលរួមរត់ផ្ទាល់នៅទីនេះថា យើងមានការ​រត់តាមឆ្នេរសមុទ្រវែងជាងគេ»។
ជាមួយចក្ខុ​វិស័យនេះ NOCC ចង់ទាក់ទាញបរទេសឱ្យ​បានជាង​១ម៉ឺននាក់ សម្រាប់ការ​ចូលរួម​រត់ប្រណាំង​នៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំទៀត។
លោក ចំរើន បញ្ជាក់​ថា៖ «យើង​ធ្វើយ៉ាងម៉េចឱ្យ​ជនបរទេសមកចូលរួម និងឃើញពីភាពរីកចម្រើននៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅទីនេះ គឺមានលក្ខណៈសមស្រប ដើម្បីទទួលស្វាគមន៍ពួកគាត់ ទាំងផ្ទះសំណាក់ សណ្ឋាគារ និង​ការធ្វើដំណើរ មានទាំងព្រលានយន្ដហោះ និងផ្លូវល្បឿនលឿន ដែលអាចធ្វើដំណើរទៅមកយ៉ាងងាយស្រួល»។
បន្ថែម​លើនេះ NOCC ក៏កំពុងចាប់ដៃជាមួយប្រទេសផ្សេងៗ ដូចជាកិច្ចសហការជាមួយព្រឹត្តិការណ៍តាលីម៉ារ៉ាតុង ដែលមានអ្នកចូលរួមរាប់ម៉ឺននាក់ នៅចិនជាដើម ដើម្បីទាក់ទាញអ្នករត់នៅតាលីម៉ារ៉ាតុងមករត់នៅកម្ពុជា ពិសេសចូលរួមរត់ពាក់កណ្ដាលម៉ារ៉ាតុងនៅខេត្តព្រះសីហនុ ដោយគ្មានការព្រួយបារម្ភ និងមានភាពកក់ក្ដៅ សម្រាប់ការរៀបចំក្រោយៗទៀត។
លោក ចំរើន បានសង្កត់​ធ្ងន់​​ថា៖ «នេះជាចក្ខុវិស័យរបស់យើង ដែលយើងនឹងខិតខំប្រឹងប្រែងជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល ក្រោមការដឹកនាំដ៏ឈ្លាសវៃ និងថាមពលខ្លាំងក្លារបស់សម្ដេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ដ្រីនៃកម្ពុជា ក្នុងការជំរុញឱ្យ​មានកម្មវិធីច្រើន សម្រាប់កម្មវិធីកីឡារបស់យើង ដើម្បីបំផុសចលនាជាតិផង និងជួយដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិផង ព្រោះរាល់កម្មវិធីទាំងអស់នេះ បានជួយច្រើនណាស់ សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ និងវិស័យទេសចរណ៍ផ្ទាល់តែម្ដង»៕